ulotki, wizytówki

Druk – nie taki oczywisty!

Historia druku to historia powielania tekstów i obrazów. Sama technika kopiowania znana była jeszcze przed wynalezieniem papieru – kopiowano bowiem wzory na tkaninach, jednak była to raczej sztuka zdobienia niż technika przenoszenia informacji. Kopiowanie jako metoda powielania treści ma długą historię, która zaczyna się od estampażu – a więc odbijania napisów rytych w kamieniu. Potrzeba sprawniejszego i szybszego powielania doprowadziła nas od tej dawnej metody do dzisiejszych maszyn drukujących. Daleka to była droga, ale efekt warty prac.

Dziś możliwości druku są ogromne – ale wciąż można podzielić techniki drukarskie na dwie kategorie:

  • analogowe – w wykorzystaniem nacisku (impact), wymagające formy drukowej
  • cyfrowe – bez nacisku (non-impact).

Te dwie główne grupy można dzielić dalej na podgrupy – jednak skupimy się wyłącznie na tych technikach, które są dziś najpopularniejsze.

Offset – stanowi ok. 60% rynku drukarskiego – stąd jego pierwsze miejsce w tym artykule.
Jest to najbardziej zaawansowana technologicznie metoda druku płaskiego. Maszyny do druku offsetowego są wyposażone w cylindry – obraz nie jest przenoszony bezpośrednio z formy drukowej na podłoże, ale za pośrednictwem dodatkowego cylindra o gumowej powierzchni. Jest to metoda, która zastąpiła litografię gdy ta okazała się zbyt mało wydajna. Dziś służy przede wszystkim do druku gazet, książek, ulotek itp. Materiałem, na którym powstają wydruki jest przeważnie papier. Mimo, że gama materiałów odpowiednich do zadruku jest dosyć wąska – offset pozwala uzyskać dobrą jakość i szybkie tempo druku – stąd jego popularność.

Druk cyfrowy to z kolei najbardziej nowoczesna metoda drukowania. Nie ma tutaj formy drukowej, obraz przenoszony jest bezpośrednio z komputera na papier lub inny materiał. Największą zaletą tej metody jest bardzo krótka faza przygotowawcza. Ponadto może się ona odbywać podczas druku innych zleceń dzięki czemu proces drukowania może być ciągły a wydruki mogą być personalizowane (można np. nadać każdej kopii numer seryjny). Jakość wydruku jest bardzo wysoka, podobnie jak w metodzie offsetowej. Dzięki tej technologii opłacalne staje się drukowanie małych nakładów- cena wydruku jednej kopii nie różni się tak bardzo od większej ilości jak w przypadku druku offsetowego.

Te dwie metody są najczęściej stosowane w naszej firmie ze względu na potrzebę utrzymania bardzo wysokiej jakości druku. Ponadto umożliwiają druk na różnych rodzajach papieru oraz foliach – które po zalaminowaniu pozwalają otrzymać trwałe materiały reklamowe i dekoracyjne dla naszych klientów.